Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad DunajcemKrościenko to miejscowość turystyczna i letniskowa znajdująca się na pograniczu Gorców, Beskidu Sądeckiego i Pienin. Została założona już w 1348 roku. Należy więc do najstarszych miejscowości położonych w górnym biegu rzeki Dunajec. Początkowo stanowiła istotny punkt gospodarczo-administracyjny w regionie. W 1812 r. Krościenko stało się własnością rodziny Grossów, a wraz z nim zdroje – Michalina i Anna oraz niewielkich rozmiarów zakład zbrojarski. Majątek nie przynosił jednak spodziewanych zysków, dlatego został sprzedany Teofilii Ciuchulskiej, a następnie Michałowi Kuligowi. Ostatecznie objęł go w posiadanie Hieronim M. Dziewulski – mąż córki Michała Kuliga.

Krościenko było miejscowością licznie odwiedzaną przez turystów już przed I Wojną Światową. Ruch turystyczny nasilił się jeszcze bardziej po II Wojnie Światowej. Miejscowość rozwijała się dynamicznie także pod względem gospodarczym. W 1932 r. odebrano jej prawa miejskie i aż do 1982 r. stanowiła ona jedną całość z sąsiadującą Szczawnicą. Po upływie 9 lat miejscowości znowu zaczęły stanowić dwa osobne ośrodki przyciągające letników i turystów.

Folklor i kulturę regionu można zaobserwować na odbywających się tu targach i odpustach. Ponadto miejscowość znana jest z zabytków – czterech domów mieszczańskich usytuowanych w rynku oraz kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Na rynku warto zobaczyć także studnię jubileuszową, która stanęła tam w 1998 r. Atrakcję stanowią także 3 źródła wód mineralnych. Są to szczawy wodorowęglanowo-chlorkowe. Ich działanie i stężenie jest podobne do tego, jakie występuje w Szczawnicy.