Hałuszowa

Hałuszowa to wieś letniskowa często odwiedzana przez turystów. Znajduje się w malowniczym i interesującym miejscu – na północnych zboczach Pienin Czorsztyńskich oraz w dolinie potoku Krośnica. Przebiega tędy atrakcyjny niebieski szlak turystyczny z Czorsztyna do Szczawnicy. Biegnie on przez przełęcz Macelak, Trzy Kopce i Szopkę oraz Trzy Korony, Górę Zamkową i inne szczyty górskie. Miejscowość znajduje się w otulinie Pienińskiego Parku Narodowego. Roztacza się stąd widok na pasma górskie Beskidu Sądeckiego i Gorców.

Hałuszowa – wraz z pobliską wsią Tylka, jest uważana za enklawę góralskiej kultury i folkloru. Charakteryzuje się także zabytkową, drewnianą zabudową. Przyjeżdżają tu turyści. którzy chcą ciekawie spędzić czas i aktywnie wypocząć. Hałuszowa to bowiem doskonała baza wypadowa dla pieszych wędrówek, górskich wycieczek i zwiedzania okolicznych zabytków. Niedaleko stąd na Trzy Korony i Sokolicę, a także do zamków w Czorsztynie i Niedzicy. Spływ przełomem Dunajca znajduje się jedynie 10 km stąd.

Okolice Hałuszowej to także prawdziwy raj dla osób lubiących uprawianie sportów.. Aktywny wypoczynek zapewniają trasy piesze i rowerowe oraz wyciągi narciarskie w Kluszkowcach, Niedzicy, Krościenku i Szczawnicy.

rafting