Grywałd

Grywałd zimąGrywałd to urokliwa i malownicza wieś letniskowa pod względem turystycznym i etnicznym silnie powiązana z Pieninami. Położona jest u podnóży Lubania w Gorcach. Warto tu wspomnieć o opiewających ją balladach i legendach, których nieodłącznymi bohaterami są czarownicy, znachorzy oraz słynny zbójnik – Franek Potaśnik. Grywałd może także poszczycić się bogatą historią i tradycją. Jego nazwa widnieje w dokumentach pochodzących z roku 1330 i 1335. Już wtedy miejscowość posiadała własną parafię. Zarządzali nią sołtysowie z rodu Grywalskich. Od XVI wieku mieszkańcy miejscowości pełnili służbę w tzw. Piechocie Wybranieckiej. Sprawiało to, że mogli pędzić gorzałkę, posiadać młyn oraz dokonywać wyrębu lasu.

Miejscowość Grywałd to nie tylko legendy oraz tradycja i historia, ale także bogata kultura. Mieszkający tu górale pienińscy posługują się charakterystyczną gwarą, prezentują regionalne stroje i miejscowe zwyczaje.

Przebywający tu turyści mogą obejrzeć dobrze zachowane budynki w starym stylu oraz zabytkowy kościół Św. Marcina pochodzący z XV wieku. Miejscowość jest zarówno pod względem gospodarczym, komunikacyjnym i turystycznym powiązana ze znajdującym się w pobliżu Krościenkiem.

rafting