Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem

Jedną z największych atrakcji w regionie jest niewątpliwie spływ przełomem Dunajca. Trasa ma 15 km długości i 36 m spadku rzeki. Spływ organizuje Polskie Towarzystwo Flisaków Pieńskich. Jego początkowa stacja położona jest w Kątach. Znajdują się tu pawilony dla turystów, parking i budynek przeznaczony dla flisaków. Wzdłuż drogi do przystani można obejrzeć pienińskie obrazy geologiczne, z których każdy jest opisany. Pozwala to na ułatwienie ich zrozumienia.

Aby wziąć udział w spływie, nie trzeba być na to specjalnie przygotowanym ani wyposażonym. Warto jednak zabrać sweter lub kurtkę, gdyż może być chłodno. Podróż odbywa się na tratwach flisackich złożonych z pięciu czułen wykonanych z drewna. Mają one wymiary 5,75 m na 45 cm. Na łodzi może znajdować się 10 osób dorosłych lub 8 dorosłych i 4 dzieci. Jest ona kierowana przez dwóch flisaków posiadających odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Używają oni długich żerdzi – txw. sprysek. Spływ trwa od dwóch do trzech godzin.

Przełom rzeki Dunajec owiany jest licznymi legendami krążącymi wśród okolicznych górali. Według jednej z historii rycerz Ferkowicz gonił tędy króla węży. Trasa pościgu stała się właśnie osławionym przełomem. Inni z kolei mówią, że ujście zostało wyrąbane przez samego Bolesława Chrobrego.

Dawniej spływy przełomem Dunajca organizowano niezwykle rzadko i robiono to tylko dla możnowładców i ważnych osób. Zwykle składali oni wizyty królom na zamkach w Niedzicy oraz Czorsztynie.

Obecnie, aby wziąć udział w spływie, wystarczy jedynie wykupić bilet w kasach na stacji początkowej. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Wówczas można korzystać ze spływu Przełomem Dunajca codziennie z wyjątkiem święta Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych. Łodzie odpływają po zebraniu się minimalnego stanu osób - to jest 10 osób. Jest również możliwość wypłynięcia łodzi po opłaceniu podstawowego kosztu. Można wypożyczyć kapok.

Kasy biletowe czynne:

kwiecień: 9.00-16.00
maj - sierpień: 8.30 - 17.00
wrzesień: 8.30 - 16.00
październik: 9.00 - 15.00

Trasa spływu Przełomem Dunajca

1. SZCZAWNICA - długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min

2. KROŚCIENKO - długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.

rafting